02.05.2012 22:35

Ekonomika vyřeší opatrovnický karabáč na rozvedené otce

Věznice praskají ve švech a podle posledních informací už za dva měsíce dojdou peníze na stravu vězňů a hrozí vzpory. A to ještě nejsme ani v polovině roku. Obvykle to vyřešila dodatečná finanční injekce (skryté navýšení státního rozpočtu), ale to za současného stavu není možné. Státní rozpočet je díky nehospodárnosti a korupci tak na huntě, že už skutečně není z čeho brát. Nějaká dutá hlava na Ministerstvu spravedlnosti tak přišla s nápadem snížit počet vězňů jejich propuštěním již po třetině (u vážnějších činů po polovině) trestu. Jak nemám rád naše soudce, tak zde je musím pochválit, protože se proti tak hloupému nápadu postavili s tím, že v tom případě zvýší svoje obvyklé trestní sazby.

Než plošně propouštět skutečné zločince nabízí se čistější řešení, které by Českou republiku posunulo mezi právní státy.  Propustit všechny neplatiče výživného, kteří nikoho z občanů neohrožují na životě ani majetku a jejich věznění nepřináší naprosto žádný efekt. Trestání neplatičů výživného mělo svůj smysl za totalitního režimu, kdy každý musel mít práci, tedy i nějaký příjem. Pokud tedy někdo neplatil výživné, činil tak úmyslně či z nedbalosti. Tehdy však šlo maximálně o pětistovku. Po revoluci z toho opatrovnická justice udělala karabáč na rozvedené otce, kteří chtějí okrást maminky o jejich děti a domáhají stejného podílu na péči o dítě. Otci se z fiktivního příjmu vyměří nesplnitelné výživné a je to! Proti skutečným grázlům, kteří žijí chlastem či výherními automaty, je to však naprosto neúčinný nástroj.

Dnes se ve zprávách Primy family objevila nejasná informace, že situaci ve věznicích by mohlo vyřešit ponechání neplatičů výživného na svobodě. Podle mého názoru se jedná o „nástřel“, jak by bylo přijato toto řešení, když plošné propuštění kriminálních živlů neprošlo.

Neradujme se předčasně, ale zdá se, že za co jsme dlouhá léta všichni marně bojovali, teď za nás vybojuje ekonomická situace.

—————

Zpět