13.01.2012 18:52

Místo podnikání

Adikia se převážně zaměřuje na „výkony“ státních úředníků v talárech. Hloupost však nepostihuje jen tyto novodobé diamóny a neméně často se projevuje i u níže postavených státních úředníků. Ti však naštěstí nemohu napáchat nevratné škody, i když…..?

Některé věci člověk platí „ze zvyku“ a vůbec nad tím nepřemýšlí, zejména pokud je v dobré finanční situaci a jde o malé nenápadné položky. Leden je pro živnostníky měsícem, kdy podávají přiznání k silniční dani. Daň za to, že používají svoje vlastní vozidlo pro potřeby podnikání a náklady na provoz si dávají do výdajů. To mě vedlo k zamyšlení, proč  vlastně tu daň (čtvrtletní zálohy 270,- Kč) platím, když si vozidlo nedávám do výdajů a v souladu se zákonem uplatňuji výdaje paušální částkou.

Stát mě okradl o syna, není schopen zajistit moje právo na spravedlivé soudní procesy a já mu mám dávat peníze, které nemusím, a které stejně skončí v černé díře státního rozpočtu (v kapse nějakého úplatného šmejda)?

Tak to rozhodně NE!

Okamžitě jsem obtelefonoval všechny svoje známé, kteří provozují nějakou živnost, upozornil jsem je na tyto zcela zbytečné výdeje a nebylo jich zrovna málo, kdo „ze zvyku“ platil silniční daň. Proto to také zveřejňuji touto cestou.

Pokud uplatňujete výdaje paušální částkou, v přiznání k silniční dani, které se podává do konce ledna, uveďte ve všech měsících „používání“ vozidla nulu. Pokud jste řádně platili zálohy, pak vám je po podání přiznání musí finanční úřad vrátit! Protože vozidlo neuplatňujete do výdajů, požádejte finanční úřad, ať vás pro následující období odhlásí od silniční daně!    

Odhlášení na finančním úřadě proběhlo bez problémů a problém nastal, až když se mě úřednice dotázala, na jakou adresu mi má poslat rozhodnutí o odhlášení. Touto otázkou jsem byl poněkud zaskočen. Jako kam by mi to asi tak měla posílat, než na adresu bydliště? V datech o mojí osobě, které finanční úřad pouze přebírá od živnostenského úřadu, však skutečně byla uvedena jiná adresa místa podnikání a jiná místa bydliště. To je docela vážný problém, protože všechny úřady zasílají korespondenci na adresu místa podnikání. Když ale na této adrese nejste, můžete propásnout nějaký důležitý dopis a problém je na světě.  

Asi před rokem jsem s ohledem na stále se zvyšující nájem opustil pronajatou kancelář a „úřaduji“ doma. Tuto změnu jsem byl řádně oznámit na živnostenském úřadě. Mám na to dokonce i potvrzení.  Tak co to je za bordel?

Značně nasupený jsem se tedy vřítil na živnostenský úřad a dožadoval jsem se vysvětlení. Toho se mi od vedoucí úřadu záhy dostalo.

V jedné kanceláři se provádějí pouze změny provozoven. Pokud jsem tedy přišel oznámit zrušení pronajaté kanceláře a na stejné adrese nebydlím, měl jsem ještě jít do druhé kanceláře a tam si nechat změnit místo podnikání na adresu bydliště (a hlavně zaplatit další poplatek).  Co by asi každý člověk logicky považoval za automatické, je ve skutečnosti živobytím pro nadbytečné a uměle zaměstnávané úředníky. Na místo nějaké omluvy jsem nakonec ze všeho vyšel tak, že je to vlastně moje chyba.

A takovou bandu budižkničemů mám skrze daně živit? Rozhodně NE!

—————

Zpět