(Ne)důstojné soudní jednání
Aby byla zachována vážnost a důstojnost soudního jednání, jsou občanským soudním řádem a soudním jednacím řádem pro účastníky řízení upravena pravidla chování u soudu. Důstojnost soudního jednání je chráněna i trestním zákoníkem. V soudní jednací místnosti se tak v průběhu jednání nesmí jíst, pít, kouřit, vyluzovat zvuky svědčící o plném žaludku apod. Za porušení těchto pravidel vás může soudce vykázat (přesněji nechat vyvláčet) z jednací místnosti nebo vám může být udělena pořádková pokuta. Za opakované závažné rušení soudního jednání se můžete dostat i do kriminálu.
Například soudkyně OS pro Prahu 3 JUDr. Marie Kříhová měla v zájmu zachování důstojnosti soudního jednání velký problém s tím, když si účastník řízení p. A. H. na stůl určený pro účastníky řízení mimo dokumentů položil i krabičkové pitíčko.
Ale jak je to v případě, kdy důstojnost soudního jednání narušuje sám soudce, když si z židle pro přísedící soudce udělá věšák na sako? Nechá se vyvláčet justiční stráží z jednací místnosti nebo si udělí pořádkovou pokutu? O správné odpovědi můžete hlasovat v anketě.
Okresní soud Praha východ, soudce JUDr. Petr Mazanec (KSČ), dne 23. 5. 2011.
—————
Anketa
Když důstojnost soudního jednání narušuje soudce?
Nechá se vyvláčet z jednací místnosti justiční stráží. (67)
Udělí si pořádkovou pokutu. (20)
Zmuchlá sako a strčí ho pod stůl. (20)
Přeruší jednání a odnese si sako do kanceláře. (14)
Celkový počet hlasů: 139
Správná odpověď (lůts dop oh íčrts a okas álchumz)
Podle čtenářů původní anketa neobsahovala ani jednu správnou odpověď, proto byla doplněna ještě o další možnost:
Nechá vyvléct a zmlátit veřejnost justičníma biřicema. Všechny ženaté muže separuje, okamžitě rozvede a vyměří výživné 20 násobkem průměrné mzdy. Vylosované strčí do vazby.