12.05.2013 09:44

Den matek

Den matek je den, kdy vzdáváme poctu našim matkám. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Jeho původ je už ve starověkém Řecku, kdy se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla ve 20. století, roku 1907. Na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se druhou květnovou neděli.

V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl zatlačen do pozadí komunisty propagovanými oslavami Mezinárodního dne žen, ve zkratce MDŽ (slaveného vždycky 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně.

Zdroj Wikipedie

U příležitosti Dne matek se v řadě mateřských školek konají besídky. Děti přednášejí veselé říkanky a písničky „jak maminky milují, jak se o ně maminky skvěle starají, jak jenom maminky zlobí a přejí jim, alespoň jeden den bez jejich zlobení“. Maminky pak dostávají přáníčka a dárečky.

V době kdy každé druhé dětí žije v rozpadlých rodinách či rozpad jejich rodině akutně hrozí a mnoho tatínků musí bojovat o to, aby se o ně vůbec směli starat a to často lépe než matky dětem vtloukat do hlavy, že se o ně skutečně starají jenom osoby mající mezi nohama pochvu a to vždy dokonale, lze považovat za vážnou výchovnou chybu a vymývání mozků dětí feministickou propagandou.

V rámci rodičovské rovnoprávnosti se tedy obraťte na ředitelky mateřských školek či jejich zřizovatele, aby stejné akce probíhaly také u příležitosti dne otců, který se na celém světě slaví třetí neděli v červnu.

Adikia všem maminkám, které nevytěsňují otce z života dětí, přeje příjemné prožití dnešního svátku.

Pro ty ostatní malá pozornost k sebepoznání.

—————

Zpět