30.10.2014 11:42

Cochemský model na ČT 24

Cochemský model vede k rychlé dohodě po rozvodu, hlavně šetří děti

Autor takzvaného Cochemského modelu Jürgen Rudolph z Německa přijel na seminář v Poslanecké sněmovně seznámit s praxí rozvodu šetrného vůči dětem také české zákonodárce a odborníky. Rozvod a následný spor o dítě může být velmi traumatizující proces; zastánci Cochemského modelu tvrdí, že v 80 procentech případů dospějí rodiče, kteří se jím řídí, ke vzájemné dohodě do dvou měsíců od podání žádosti o rozvod.

Cochemský model se opírá o intenzivní vzájemnou spolupráci institucí, které se účastní řešení rodičovského sporu – soudců, advokátů obou zúčastněných, sociálních pracovníků, poradců a odborných znalců. Jejich spolupráce s rodiči je má přimět především k uvědomění společné odpovědnosti vůči dětem, která se s rozvodem nijak neumenšuje. "Na začátku advokáti nepodávají nic jiného než věcné písemné podání, nepere se takzvané špinavé prádlo. Funguje tam ten moment, že se začíná od bodu nula, udělá se tlustá čára a rodiče získávají pocit, že jsou rovnocenní partneři i před soudem," přibližuje Markéta Nováková z občanské iniciativy Cochem.cz.

Na začátku rozvodového řízení, kdy jsou emoce rozjitřené na obou stranách, je vstup nadřazené autority do sporu klíčový. Ta je přiměje ke snaze vše věcně řešit za pomoci prostředníků. "Rodiče jsou vedeni tou cestou, aby se sami dohodli. Aby si znovu uvědomili svou rodičovskou zodpovědnost. Sice už nebudou fungovat jako rodina, ale dále jsou rodiči a jejich dítě má právo na pravidelný kontakt s oběma z nich. Jsou pak vedeni k tomu, aby se dohodli v rámci možností svého životního rytmu na péči o dítě," dodává Markéta Nováková.

Za jednu z největších předností systému považuje právě vynechání dítěte z institucionálních tahanic. To ho ušetří návštěv u soudu, hovorů s lidmi ze sociální péče a podobných zážitků, což zmírňuje jeho nejistotu na minimum.

V českém prostředí představuje dohoda obou rodičů do dvou měsíců v drtivé většině případů zcela nemyslitelnou praxi. Přednáška autora modelu Jürgena Rudolpha v Poslanecké sněmovně a slavnostní křest českého překladu jeho knihy "Ty jsi moje dítě" by měl být podle Markéty Novákové první krok na cestě k prosazení Cochemského modelu i v české rozvodové problematice.

Zdroj ČT 24 ZDE

—————

Zpět
 

PETICE ZA ZÁSADNÍ REFORMU JUSTICE
a nejen to


ADIKIA PODPORUJE

www.hnutiusvit.cz

Podrobný program ZDE