24.10.2014 10:17

Morální odpad jednoznačným vítězem výběrového řízení

V tichosti ve stínu boje o koryta v Senátu a na radnicích protkaném stupidními předvolebními sliby upevňuje nejhorší morální odpad svoje pozice v justici.

Jan Sváček se má stát místopředsedou Vrchního soudu v Praze

Místopředsedou Vrchního soudu v Praze pro trestní úsek se má stát soudce Jan Sváček. Jednoznačně zvítězil ve výběrovém řízení, předseda soudu Jaroslav Bureš v pondělí odešle na Ministerstvo spravedlnosti návrh na jeho jmenování. V souběžně konaném výběrovém řízení na místopředsedu pro úsek civilní a insolvenční zvítězila soudkyně vrchního soudu Ivana Mlejnková.

Jan Sváček má ve funkci nahradit dosavadního místopředsedu Vladimíra Vočku, kterému končí mandát. „Doporučení výběrové komise předám v pondělí paní ministryni s návrhem na jmenování,“ řekl České justici předseda vrchního soudu Jaroslav Bureš. Dodal, že vítězství Jana Sváčka v konkursu bylo naprosto přesvědčivé.

Zdroj Česká justice

Je jen těžko uvěřitelné, že 25 let po revoluci zde není lepší kandidát na funkci místopředsedy Vrchní stolice v Praze, než normalizační komouš a mafián Sváček, který z Městské stolice v Praze vybudoval nejhorší justiční žumpu s největším počtem stolic s komunistickou minulostí, které pozbyly morální právo rozhodovat o lidských životech. To nadzvedlo ze židle řadu protikorupčních organizací.

Otevřený dopis ministryni Válkové od protikorupčních organizací

Vážená paní ministryně,

obracíme se na Vás ve věci jmenování JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze.

Domníváme se, že JUDr. Sváček je nevhodným a nepřijatelným kandidátem na tuto funkci a jeho případné jmenování přispěje k nedůvěryhodnosti této významné instituce.

Připomínáme, že Senát z důvodů závažných pochybností o osobě JUDr. Sváčka dvakrát odmítl jeho nominaci na post ústavního soudce. Domníváme se, že funkce místopředsedy vrchního soudu je rovněž velmi významný post ovlivňující chod celé justice a důvěryhodnost justice v očích občanů ČR.

Konkrétní zásadní výhrady k JUDr. Janu Sváčkovi jsou tyto:

•JUDr. Sváček jako soudce zatajoval své členství v KSČ, o němž dokonce v televizi Prima 7.1.2011 lhal, když řekl, že byl kandidátem, ač byl řádným členem od 22.6.1989.

 •Jako předseda Městského soudu v Praze v rozporu s nálezem Ústavního soudu odmítal uvést stranickou minulost soudců před rokem 1989.

 •JUDr. Sváček se jako kandidát na člena KSČ stal v roce 1988 náměstkem pro věci trestní Obvodního soudu pro Prahu 8, kde se projednávaly žaloby v souvislosti s demonstracemi, šířením opozičních tiskovin a činností Charty 77.

•Po roce 1989 z titulu své funkce předsedy Městského soudu v Praze do různých funkcí navrhl či jmenoval osoby s podivnou minulostí (například soudce JUDr. Karla Kudláčka, předsedy Obvodních soudů pro Prahu 5 a 6, insolvenční správce).

 •V médiích byly zdokumentovány podezřelé kontakty JUDr. Sváčka s lidmi, kteří jsou zapojeni do klientelistických vazeb (např. kontakty s lobbistou Tomášem Hrdličkou, jméno JUDr. Sváčka figuruje v telefonních hovorech členů konkursní mafie soudce Berky a v záznamech stíhaných manažerů Komerční banky, přičemž je o něm hovořeno jako o člověku, s nímž tito lidé mohou projednat „své problémy“).

 •JUDr. Sváček působil ve sboru právních poradců prezidenta Václava Klause, přičemž dosud není známo, s kterými svými právními poradci prezident Václav Klaus konzultoval skandální amnestii, která vedla k omilostnění nejzávažnějších hospodářských zločinů s miliardovými škodami.

Jsme přesvědčeni, že kandidáti na tak významný post, jako je místopředseda Vrchního soudu v Praze, by měli splňovat nejen požadavek odborné způsobilosti a trestní a etické bezúhonnosti, ale měli by také být garantem hodnot právního státu proti účelovému sloužení práva politickým a jiným zájmům.

Z výše uvedeného je zřejmé, že JUDr. Jan Sváček tyto požadavky nesplňuje a jeho případné jmenování by dokonce mohlo představovat bezpečnostní riziko.

Máme pochybnosti o tom, zda výběrové řízení na Vrchním soudu v Praze proběhlo dostatečně transparentním způsobem a zabývalo se výše uvedenými informacemi, které jsou dlouhodobě známé a které vedly Senát k opakovanému odmítnutí nominace JUDr. Sváčka na post ústavního soudce.

Každopádně se domníváme, že uvedené informace zpochybňují důvěryhodnost JUDr. Sváčka, přičemž jsou nesrovnatelně závažnější než ty, které byly nedávno uváděny v neprospěch soudce Jana Veselého, a nakonec vedly k vypsání nového výběrového řízení na funkci předsedy Krajského soudu v Ústí n. L.

Vážená paní ministryně, věříme, že uvedené argumenty jsou dostatečně závažné, abyste nejmenovala JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze.

S úctou

Za platformu Vraťte nám stát!
Václav Němec

Za Nadační fond proti korupci
Petr Soukenka

Za Veřejnost proti korupci
Jan Štern

Tato nehoráznost nadzvedla ze židle i skupinu senátorů, kteří to považují za znevážení Senátu.

Jmenování Sváčka na vrchní soud by znevážilo Senát, vzkázalo pět senátorů

 Link Link Skupina pěti senátorů by považovala jmenování Jana Sváčka do funkce místopředsedy Vrchního soudu v Praze za znevážení Senátu. Ve středu proto nezařazení senátoři Libor Michálek a Alena Dernerová, předseda senátorského klubu Starostové Ostravak Jan Horník a jeho kolegové z klubu Luděk Jeništa a Jiří Šesták vyzvali ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, aby zvážila, zda vyslyší doporučení výběrové komise, která na jeden z nejvyšších postů v obecné justici minulý týden vybrala právě soudce Sváčka. Na ministryní nyní je, jak s doporučením naloží.

Podnět vznikl ve středu na závěr zasedání pléna Senátu. „Senát pana Sváčka dvakrát odmítl. Bylo by to znevažování rozhodování této instituce,“ míní senátoři.

Bývalého mnohaletého předsedu pražského městského soudu Sváčka prosazovali do funkce soudce Ústavního soudu prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman. Pokaždé však v Senátu narazili. Výzvu podepsali přítomní senátoři, kteří v tajné volbě hlasovali proti Sváčkovi.

Jedním z nich byla senátorka Dernerová. „Pana Sváčka jsme dvakrát odmítli v tajné volbě. Nelze tedy říci, že by volba byla nějak ovlivněná. Pan Sváček, který je jinak ve svém oboru jistě erudovaný odborník, nebyl schválen na funkci ústavního soudce a nyní by měl zastávat post na vrchním soudě. To se nám pěti senátorům nelíbí,“ uvedla pro LN politička.

Proti jmenování Sváčka se veřejně postavily tři protikorupční iniciativy, ale i šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Na podporu Sváčka vystoupilo kolegium předsedů krajských soudů, kteří ve svém stanovisku napsali: „Neexistuje žádný zákonný ani ústavní důvod, proč by ministryně spravedlnosti neměla respektovat závěr výběrové komise.“

Zdroj Lidovky.cz

Naprosto šílená skutečnost, že gauner Sváček prošel výběrovým řízením a jakési kolegium předsedů krajských stolic horuje za jeho jmenování, jasně ukazuje, že justice je veskrze prohnilá jak stará barabizna dřevomorkou, a jediným řešením je tuto barabiznu strhnout, vybagrovat její základy a aby nedošlo ke kontaminaci právnického prostředí, vše nechat zazdít do nepoužívaného dolu, a na zelené louce začíst stavět novu justici. Přiložte tedy ruku k dílu a podpořte Petici za zásadní reformu justice (ZDE).

Válkyně se tak v krátké době opět dostává do situace, která odhalí její skutečnou tvář.

—————

Zpět
PETICE ZA ZÁSADNÍ REFORMU JUSTICE
a nejen to


ADIKIA PODPORUJE

www.hnutiusvit.cz

Podrobný program ZDE


Vychytávka na vyhledávání soudních jednání, která přebírá informace z aplikace InfoJednání

Hledej ZDE


Na ohavnou chlípnost proti přírodě nelze být hrdý!


ZÁKLAD PRÁVA ČR

Teorie relativity práva

Spravedlnost je abstraktní pojem, který se dokáže v konkrétním případě projevem českého soudce naprosto vytratit.

E = mc3

Vice ZDE


ADIKIA PŘEDSTAVUJE

Když někdo vypadá jako kráva a mluví jako kráva, nemusí to být kráva, ale veřejná ochránkyně práv

       Anna Šabatová
      Multi-kulti mejdan
    s Bohem šátečkům